Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego

Serwis informacyjny Starostwa Powiatu Nyskiego

portal-eduko-baner.jpeg

polecane_pupnysa.jpeg

Wybierz język

Konkurs „Nasz Zabytek”

1 mln zł na zabytek? Weź sprawy w swoje ręce i wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek. Czas ucieka

Nasz-Zabytek-opolskie_1080x1080.jpeg

Dwory, pałace, wieże, czy wiatraki – to kilka przykładów zabytków, które lokalne społeczności zgłosiły już w konkursie. A Ty dostrzegasz w pobliżu miejsca, którym warto dać nowe życie? Nie zmarnuj szansy, by odmienić ich los. Zwycięski projekt może otrzymać od Fundacji Most the Most nawet 1 mln zł. Wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek. To tylko kilka prostych kroków. Fundacja czeka na zgłoszenia do 3 maja.

Nasz Zabytek to konkurs, w którym to Ty, Twoi bliscy i sąsiedzi możecie przyczynić się do stworzenia wyjątkowego miejsca wspólnych spotkań i inicjatyw. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i Waszym zgłoszeniom, bliski Wam zabytek może zyskać nawet 1 milion złotych na rewaloryzację i nadanie mu nowej funkcji społecznej.

Jak przebiega konkurs?

Konkurs Nasz Zabytek jest podzielony na dwie części:

  • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (nabór zgłoszeń od 4 kwietnia do 3 maja 2022 r.);
  • II Konkurs – wybór pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start pod koniec czerwca 2022 r. - po rozstrzygnięciu I Konkursu).

Jak zgłosić zabytek?

  1. Znajdź zabytek* w Twojej okolicy.
  2. Zrób zdjęcie lub nakręć film.
  3. Wypełnij i wyślij zgłoszenie. Zachęć innych, żeby również zgłosili zabytek. To zwiększy jego szanse na wygraną.

* zabytek nieruchomy (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy, kurhanów, mauzoleów, zabudowań w obrębie cmentarzy), wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, który jest własnością publiczną, np. jednostki samorządu terytorialnego – gmina, powiat, województwo; Skarb Państwa (kościoły i inne świątynie, które należą do parafii lub wspólnot wyznaniowych nie spełniają kryterium własności publicznej).

Więcej informacji, wskazówki oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-opolskie-pomorskie-zachodniopomorskie/.

Weź sprawy w swoje ręce, wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek i zostań lokalnym bohaterem! Fundacja czeka na zgłoszenia do 3 maja.

Jeśli znasz osobę, która chciałaby wysłać zgłoszenie, a nie ma dostępu do internetu, może zgłosić zabytek przez telefon: +48 517 884 088 lub + 48 22 47 55 111. Fundacja przyjmuje zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

Dlaczego warto się zaangażować?

W Konkursie Nasz Zabytek każdy ze zgłaszających będzie wysłuchany. To Wy – mieszkańcy – możecie dać impuls do pozytywnych zmian w okolicy. Możecie wykonać pierwszy krok, by wdrożyć w życie swoje pomysły.

Fundacji Most the Most zależy, by zrewaloryzowane zabytki tętniły życiem i przez lata służyły lokalnym społecznościom. Fundacja chce także angażować się w inicjatywy kulturalne w zwycięskich zabytkach.

Komu już się udało?

Uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu, w innych województwach, pokazali, że chcą i potrafią zaangażować się w wybór lokalnych zabytków do rewaloryzacji i wykreowanie dla nich nowych funkcji społecznych. W konkursie Nasz Zabytek wzięło udział już ponad 2 000 osób, zgłaszając przeszło 240 zabytków. Zgłoszone miejsca można zobaczyć na mapie zabytków na stronie internetowej fundacji.

Dotychczasowi zwycięzcy:

W połowie maja 2022 r. fundacja ogłosi zwycięskie zabytki w województwach: lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.