Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego

Serwis informacyjny Starostwa Powiatu Nyskiego

portal-eduko-baner.jpeg

polecane_pupnysa.jpeg

Wybierz język

O gminie

herb wielki.jpeg
 

Gmina Kamiennik leży w makroregionie Przedgórza Sudeckiego i mezoregionie Wzgórz Strzelińskich . Najwyższym punktem jest wzniesienie liczące 338 m npm, które leży na południowy – zachód od wsi Chociebórz. Gmina położona jest w zachodniej części powiatu nyskiego. Administracyjnie od zachodu i północy graniczy z województwem dolnośląskim. Powierzchnia gminy liczy 88,8 km2. Gminę tworzy 13 wsi : Białowieża, Cieszanowice, Chociebórz, Goworowice, Kamiennik, Karłowice Małe, Karłowice Wielkie, Kłodobok, Lipniki, Ogonów, Szklary, Wilemowice, Zurzyce.

Władze Gminy :
Wójt Gminy – Kazimierz Cebrat
Sekretarz Gminy – Bogusława Zapotoczna - Pająk
Skarbnik Gminy - Krystyna Żukowska


Gmina ma charakter typowo rolniczy. Użytki rolne zajmują 76 % powierzchni. Sprzyjający klimat i dobre gleby II i III klasy decydują o możliwościach rozwojowych rolnictwa i warzywnictwa. Tereny leśne zajmuja 17 % powierzchni i tworzą zwarte kompleksy co razem z malowniczym i zróżnicowanym krajobrazem sprzyja turystyce sobotnio-niedzielnej.
Gmina posiada wiele ciekawych zabytków i tak: istniejący we wsi Kamiennik kościół parafialny posiada elementy barokowego wystroju i otoczony jest murem z przełomu XVIII/XIX wieku, w Karłowicach Wielkich znajduje się dom, w którym urodził się wybitny malarz niemiecki – Eduard Grutzner, w Szklarach ciekawym zabytkiem jest późnobarokowy kościół parafialny. Najciekawszym miejscem Wilemowic jest zespół dworski z otaczającym go parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się figura kamienna św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII i XIX wieku, a w parku dworskim w Ciesznowicach spotkać można ciekawe okazy flory: między innymi rośnie tam miłorząb japoński oraz kasztan jadalny.
Turyści odwiedzający naszą gminę znajdą zakwaterowanie w gospodarstwach agroturystycznych.

 

Władze gminy deklarują daleko idącą pomoc wszystkim tym, którzy chcą związać swoją przyszłość z tym terenem i ulokować swój kapitał w przedsięwzięcia gospodarcze.