Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego

Serwis informacyjny Starostwa Powiatu Nyskiego

portal-eduko-baner.jpeg

polecane_pupnysa.jpeg

Wybierz język

Uwaga na oszustów!

Policja ostrzega przed przestępcami wyłudzającymi od seniorów pieniądze. Niestety w powiecie nyskim wciąż zdarzają się osoby, które dają się oszukać metodą na tzw. wnuczka, policjanta  czy funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

Policja przypomina  jak nie stać się ofiarą oszusta. Funkcjonariusze Policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. NIGDY nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań! Nie jest to metoda działania policjantów.

Alarmujemy, że  oszuści  często zmieniają sposoby swojego działania. Jak pokazują ostatnie wydarzenia, seniorzy powiatu nyskiego wiedzą, jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych, co też jest zasługą policjantów z całego powiatu, którzy inicjują spotkania z seniorami, angażują się w działania informacyjno-edukacyjne mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa naszych seniorów.

na wnuczka.jpeg

Policja przypomina JAK nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli zadzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub które przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIDY NIE informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach! NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie!
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta, prokuratora czy wnuczka – zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem! Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu. 

Zwracamy się z apelem do wszystkich, zwłaszcza do osób młodych -  informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na omawiane zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Będzie to nasz osobisty wkład w tzw. profilaktykę społeczną prowadzoną przez nyskich policjantów na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa seniorów. Za co nyska Policja z góry dziękuje.