Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego

Serwis informacyjny Starostwa Powiatu Nyskiego

portal-eduko-baner.jpeg

polecane_pupnysa.jpeg

Wybierz język

Życzenia i gratulacje dla Jana Walichiewicza z Białowieży z okazji 100 urodzin

„Wszystkiego najlepszego i długich lat w zdrowiu” życzono w trakcie obchodów setnych urodzin Panu Janowi Walichiewiczowi, mieszkańcowi Gminy Kamiennik.

w.jpeg

Szczęśliwi czasu nie liczą... ale w tym wypadku nawet trzeba! Pan Jan cieszy się swoim wiekiem i ma czym, bo trzycyfrowa liczba lat, to rzadkość – pierwszy 100-letni mężczyzna w Gminie.

Pan Jan Walichiewicz urodził się 26.06.1917 roku w Milatynie Nowym w województwie Tarnopolskim na Kresach Wschodnich. Wychował się w 6 osobowej rodzinie. W marcu 1939 roku został powołany do czynnej służby wojskowej w 19 Pułku Piechoty, który przeznaczony był do obrony Warszawy, następnie kończy szkołę podoficerską w stopniu kaprala. W walkach o Warszawę dostaje się do niewoli. W grudniu 1939 roku udaje mu się zbiec i wraca do domu rodzinnego na Kresach. W 1943 roku został wcielony do wojska Polskiego Pierwszego Pułku samochodowego i walczy do zakończenia II wojny światowej. Dopiero w 1947 roku wraca do domu gdzie czeka na niego żona i córeczka. Osiedla się w miejscowości Białowieża i obejmuje gospodarstwo rolne. W 1967 zostaje wybrany sołtysem i funkcję tą sprawuje przez kolejne 44 lata  tj. 11 kadencji do 2011 roku. Poświęca się pracy społecznej, kombatanckiej, jest długoletnim Prezesem Zarządu Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Za zasługi i odwagę w czasie II wojny światowej, jak i za prace na rzecz społeczności lokalnej, zostaje odznaczony ponad 40 odznaczeniami państwowymi i wojskowymi.

Wójt Gminy Kamiennik Kazimierz Cebrat w imieniu Samorządu Gminnego złożył Panu Janowi życzenia wszelkiej pomyślności. Do życzeń dołączyli się również pozostali goście. Wszyscy byli pełni uznania dla Jubilata, a wraz z życzeniami seniorowi wręczono bukiety kwiatów i upominki. 

Na ręce Jubilata przedstawiciel Wojewody, kierownik Oddziału Spraw Obywatelskich, Pan Tomasz Rippel złożył dyplom z życzeniami i gratulacjami od Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej – Beaty Szydło.

w3.jpeg

Po życzeniach na scenie w części artystycznej wystąpiły dzieci z naszych szkół, zespół „Kalina” oraz Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamienniku.

w2.jpeg

 Naszemu Jubilatowi składamy serdeczne gratulacje i życzymy dwustu lat życia w zdrowiu.